Jadąc do innego kraju warto znać kilka podstawowych słówek i zwrotów. W dzisiejszych czasach, przewaznie wiekszosc z nas zna angielski, lecz zdarzają się wyjątki gdzie tubylcy mogą go nie znać. A pozatym, trzeba pamiętać, że wyuczenie się kilku wyrażeń nie zajmie nam dużo czasu, ale sie przy okazji nasza wiedza rozwinie oraz sprawimy radość tubylcom.
A oto kilka z nich:
Nie potrzebuje niczego! - Ana musz ajz haaga!!
Nie mam pieniedzy!! - Ana musz maaja flus !
idź, odejdź - emszi
Nie!! - Leaa!!
dziekuję - Szukran/szokram/ - odp. Afłan (słowo szybko zapamiętywalne, miałam okazję się nauczyć od Mohammeda)
cześć! - salam aleikom
dzień dobry - sabah al hir
dobranoc - tasbah ala hir
jak się masz? - izajek?
jak się nazywasz? - ismak e?
nazywam się... - ismi...
nie mówię po arabsku - mabatkalemsz arabi
czy mówisz po angielsku? - bitikalem inglizi?
co? - e?
tak - aiła nie - la'a
ok - meszi (lub) masbut
proszę - men fadlak
dziękuję - szukran
co to jest? - e da?
mam - andi
masz - andak
kto? - min?
nie ma go tutaj - hoła misz hena
jutro - udla
teraz - talla
póżniej - baad
w dzień - kuljum
w nocy - elil
nie ma problemu - misz muszkila
bardzo dobrze - behi jessir
żle - musz behi
kocham cie - en hebbyk
Jak sie masz? - Keifa halak?
dobrze - kłajs
źle - łakesz
pocałunek - busa
daj mi buzi - ani mi busa
To była krótka lekcja arabskiego. Mam nadzieję, że przydatna. Dajcie znać czy udało wam się zapamiętać niektóre z nich ! 💗
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz