czwartek, 8 marca 2018

krótka lekcja arabskiego

Jadąc do innego kraju warto znać kilka podstawowych słówek i zwrotów. W dzisiejszych czasach, przewaznie wiekszosc z nas zna angielski, lecz zdarzają się wyjątki gdzie tubylcy mogą go nie znać. A pozatym, trzeba pamiętać, że wyuczenie się kilku wyrażeń nie zajmie nam dużo czasu, ale sie przy okazji nasza wiedza rozwinie oraz sprawimy radość tubylcom.
A oto kilka z nich: 


Nie potrzebuje niczego! - Ana musz ajz haaga!! 

Nie mam pieniedzy!! - Ana musz maaja flus !

idź, odejdź - emszi

Nie!! - Leaa!! 


dziekuję - Szukran/szokram/ - odp. Afłan   (słowo szybko zapamiętywalne, miałam okazję się nauczyć od Mohammeda)


cześć! - salam aleikom 


dzień dobry - sabah al hir 


dobranoc - tasbah ala hir 


jak się masz? - izajek? 

jak się nazywasz? - ismak e? 

nazywam się... - ismi... 


nie mówię po arabsku - mabatkalemsz arabi 


czy mówisz po angielsku? - bitikalem inglizi? 


co? - e? 


tak - aiła nie - la'a

ok - meszi (lub) masbut 

proszę - men fadlak 

dziękuję - szukran 


co to jest? - e da? 

mam - andi 

masz - andak 


kto? - min? 

nie ma go tutaj - hoła misz hena 


jutro - udla 


teraz - talla 


póżniej - baad 

w dzień - kuljum 


w nocy - elil 


nie ma problemu - misz muszkila 


bardzo dobrze - behi jessir 


żle - musz behi 


kocham cie - en hebbyk 


Jak sie masz? - Keifa halak? 


dobrze - kłajs 

źle - łakesz 


pocałunek - busa 


daj mi buzi - ani mi busa 




To była krótka lekcja arabskiego. Mam nadzieję, że przydatna. Dajcie znać czy udało wam się zapamiętać niektóre z nich ! 💗

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

cudowne wschody słońca...